Prioriterade uppdrag och aktiviteter

Den politiska styrgruppen för vård i samverkan (VIS) beslutar om vilka aktiviteter som ska prioriteras i den länsövergripande samverkan. I genomförandet av handlingsplanen för god och nära vård och omsorg tas aktiviteter fram med stöd i den samlade kompetensen som finns i den länsövergripande och lokala samverkan.

Uppdrag och aktiviteter i genomförandet av handlingsplanen

I samband med beslutet om handlingsplanen God och nära vård och omsorg i december 2023, beslutade den politiska styrgruppen att ge i uppdrag till VIS tjänstestyrgupp att årligen ta fram förslag på prioriterade aktiviteter för länsövergripande samverkan.

Prioritering av aktiviteter utgår från följande fyra principer:

  • följer strategiska inriktningar i handlingsplanen
  • hanterar utmaningar som kräver gemensamma lösningar mellan kommun och region, och som inte kan lösas i den lokala samverkan eller bättre lösas på regional nivå
  • kan förbättra förutsättningar eller undanröjer hinder för lokal samverkan
  • följer nationella och regionala styrdokument.

Prioriterade uppdrag och aktiviteter 2025 i länsövergripande samverkan

Uppdrag: Samordna insatser för barn och unga med psykisk sjukdom och/eller neuropsykiatrisk funktionsnedsättning

Aktiviteter

  • Fatta beslut om åtgärder där samordning har stor påverkan för att hålla samman insatser och få vardagen att fungera för målgruppen.
  • Påbörja genomförande av åtgärder.

Uppdrag: Samordna insatser för personer med två eller flera diagnoser

Aktiviteter

  • Fatta besluta om åtgärder där samordning har stor påverkan för att hålla samman insatser utifrån personens behov och delaktighet i sin vård.
  • Åtgärder ska ligga i linje med Samsjuklighetsutredningens förslag i beredskap för kommande beslut på nationell nivå.
  • Påbörja genomförande av åtgärder.

Uppdrag: Samordna insatser för äldre som behöver både vård och omsorg

Aktiviteter:

  Ny version bör bland annat innehålla:

  • Åtgärder för att erbjuda vård och omsorg på mest hjälpsamma nivå för invånare som bor kvar hemma. Prioritera insatser som till lägsta kostnad ger bäst resultat för målgruppen.
  • Åtgärder för trygga och säkra övergångar när ansvaret för personen flyttar mellan verksamheter och vårdgivare. Under 2025 prioriteras vårdövergång till och från korttidsboende.
  • Förslag på tillägg till överenskommelsen för äldre om samverkan på lokal nivå som kan vara valbara för kommunerna i länet.
  • Fatta beslut om åtgärder som stärker samverkan med stöd i verktyget SIP och målet att skapa trygghet och delaktighet för patienten/brukaren.
  • Påbörja genomförande av åtgärder.

Uppdrag: Digitalt stöd vid utskrivning

Aktiviteter:

  • Genomför förstudie för att ansluta SÄBO till den samordnade vårdplaneringen i Lifecare SP. Påbörja genomförande av åtgärder som beslutas med stöd i förstudien. Genomför i nästa steg motsvarande förstudie för att ansluta hemstjänsten till Lifecare SP.
  • Genomför utredning om behov av digitala identitetslösningar för Lifecare SP. Påbörja genomförande av åtgärder som beslutas med stöd i utredningen.
  • Inför den utvecklade mallen för samordnad individuell plan.
  • Ta fram beslut för personuppgiftsbiträdesavtal, PUB-avtal.
  • Formalisera förvaltningen av Lifecare SP. Slut ett avtal mellan kommunerna och regionen och etablera en styrgrupp för förvaltningen.

Uppdrag: Samverkan i övergången mellan livsfaser för personer med funktionsnedsättningar

 Aktiviteter:

  • Inled arbete med att ta fram förslag på arbetssätt och stödjande rutiner för verksamheter runt individen vid övergång från barn till vuxen.
  • Sammanställ kartläggning av framgångsfaktorer och lärande exempel från samverkan i övergångar.

Uppdrag: Utveckla överenskommelserna

Aktiviteter:

  • Fatta beslut om en modell för form, struktur, process och användbarhet för regionala överenskommelser. Överenskommelserna ska både enskilt och samlat skapa förutsättningar för målet att samordna vård och omsorg sömlöst utifrån individens behov.
  • Påbörja genomförande av åtgärd.

Uppdrag: Förbättra befintliga överenskommelser

Aktivitet:                   

Visa cookie-information